Yeni Dönemin Franchise Ekosistemine Getirdiği Tanım; Hibrit Franchise

23 Temmuz 2021

Yeni Dönemin Franchise Ekosistemine Getirdiği Tanım; Hibrit Franchise

Franchise Company'den Sektöre Yeni Tanım ;

Özellikle son dönemde hayatımıza giren küresel salgın etkisi ile Ülkemizde ve Dünyada dijitale hızlı bir yönelim gözlemlenmektedir.  Hızlı bir dönüşüm içinde teknolojinin, günlük hayattan sosyal hayatın her alanında hissedildiği bir çağa girilmiştir.

Teknolojiye uyum sağlamak zorunda olan markalar müşterilerine ulaşmak için geleneksel satış yöntemlerinden farklı bir alışveriş sistemini sunmak durumunda kaldılar. Alışverişte ortaya çıkan bu farklılaşma üreticilerin çeşitli alanlarda faaliyet göstermeleri ve satın alma biçimlerindeki değişim de yeni teknolojik gelişmelere açık olmalarına zemin sağladı.

Artık pazarda değişik bir süreç yaşanmakta ve değişime ayak uyduran markalar bir adım öne geçebilmektedir.  Franchise ekosistem ‘in de ki markalar Pandemi sürecinde teknoloji alt yapılarının güçlendirmeye başladı. Konsept güncelleme, ürün çeşitlendirmesi, hizmet kalemlerini güncellemek gibi birçok yeniliğe ve farklılığa odaklandı. Yeni dönem markalar için Hibrit Franchise tanımının da ekosisteme dahil olmasını sağladı… Hibrit kelime anlamına baktığımız da’ iki farklı güç kaynağının bir arada bulunması’ olarak bilinmektedir. Hibrit Franchise modeli, Fiziksel satış noktalarının aynı zamanda e ticaret satışları ile desteklenmesidir. Bu model ciroların artışını mümkün kılmaktadır. Özellikle hizmet sektörü ve ürün satışı odaklı Franchise modellerinde satış noktaları artmaya devam ederken teknoloji alt yapısını güncelleyen markalar Hibrit Franchise modeli ile daha da büyümeyi hedeflemektedir.

Daha fazla tüketiciye ulaşabilmek, satış noktası olmayan bölgelere hizmet verebilmek açısından faydalı bir iş modelini oluşturmaktadır. Yeme içme sektöründe restoranların paket servis alışkanlıklarındaki artışını gözlemlerken, sadece paket servis mantığı ile çalışan hayalet mutfak konseptlerinin de hızla arttığını görmekteyiz. Bununla birlikte katma değerli ürünler ile menüler üreten özellikli restoranlar, tüketicinin evde hazırlayıp tüketebileceği şekilde birçok ürününü paketli hale getirerek satış kanalına sunmaktadırlar. Yöresel ürünler, paketli sebze -meyveler, organik ürünler, glütensiz ürünler vb birçok ürüne, tüketici daha hızlı ulaşabilmektedir.

Franchise sistemi yeni dönemde de büyümek isteyen markaların en çok tercih edeceği sistem olmakla birlikte yenilikçi iş modelleri gün geçtikçe artmakta ve girişimcinin dikkatini çekmektedir.

The Franchise Company

Önceki