2.El Araç Alım Satımlarda Yeni Düzenleme

15 Aralık 2020

2.El Araç Alım Satımlarda Yeni Düzenleme

2.El Araç Alım Satımlarda Yeni Düzenleme

2.el araç alımı, kişilerin günümüzde oldukça sıkıntılı ve kaygılı bir süreç yaşamasına sebep olmaktadır. Bunun en büyük nedeni, 2. el araç satımı yapan kişilerin aracın kısa sürede satışa geçmesi için alıcılara yetersiz bilgi verebiliyor oluşudur. Bu kaygıyla birlikte 2.el araç almak isteyen kişilerin satın alma süreci oldukça sancılı ve uzun sürmektedir. Bu yüzden ekspertiz hizmeti çok önemli bir hal almıştır.

Yakın zamanda çıkan kararnameyle artık, 2.el araç alım satım işlemleri göründüğü gibi uzun sürelere tekabül etmeyecektir. Satıcı ve alıcıların karşılıklı olarak memnun kaldığı bu kararda, 2.el araçların satılmasında artık oto ekspertiz raporunun zorunlu tutulduğu görülmektedir. Ancak alım satım işlemleri için gerekli olan raporu da tüm firmalar veremeyecektir. Bunun için ek olarak, firmaların rapor verebilmesi için tse belgesi bulundurması gerektiği de kararnamede geçmektedir.

 Oto Ekspertiz Nedir?

Otomotiv sektöründeki alım satım işlemlerinde alıcın talebi doğrultusunda, aracın geçmişi hakkında yazılı rapor çıkartan bir sistemdir. Rapor üzerinde aracın; kaza kaydı, değişen parçalarının bilgisi, mekanik aksamındaki kusurlar, yakın zamanda alıcıya çıkaracağı masraflara kadar detaylı bilgiler yazmaktadır. 13 Ağustos tarihine kadar talebe göre yapılan oto ekspertiz işlemleri, artık yasal düzenlemeyle başta 8 yaş ve 150 bin kilometreyi geçen tüm 2.el araçlarda zorunlu haldedir.

TSE belgesi ise, birçok sektörde hizmet yeterliliğinin göstergesi olarak firmalardan istenen bir belgedir. 2.el otomotiv sektörünün kurtarıcısı olan ekspertiz firmaları, artık rapor yazabilmek için tse belgesi bulundurması gerekir. Firmaların tse belgesine hak kazanabilmesi için, 42 maddelik hizmet yeterlilik şartlarını yerine getirmesi gerekir. Aksi takdirde tse belgesini almaya hak kazanamayan firmalar, araç kontrollerini yapamayıp sektör üzerinde kaybolacaktır. Bu nedenle otomotiv sektörüne devrim niteliğinde gelen bu kararname, birçok firmasıyı telaşa sokmuştur.

Ekspertiz Raporunun Avantajları

Ekspertiz raporu; araç üzerindeki geçmiş tüm bilgileri detaylı bir şekilde sıraladığı için, alım satım işlemlerinin daha sağlıklı gerçekleşmesini sağlar. Bu sayede mevcut aracın temiz veya ağır hasarlı bilgisini vererek alıcının kaygılarını tamamen ortadan kaldırmaktadır. Aynı zamanda satıcıya da avantaj sağlayarak, satım işlemlerinin hızlı ve etkili bir şekilde gerçeklemesini sağlar.

Sektörün En Büyük Ve En Kurumsal Firması; Otorapor

OTORAPOR, teknik cihaz, ekipman ve robotlarla ikinci el araçların kaza/arıza durumlarını test ve muayene edip detaylı oto ekspertiz raporu düzenleyen, Türkiye’nin ilk profesyonel, tarafsız, bağımsız ve tam donanımlı oto ekspertiz kuruluşu ve ikinci el oto test check-up merkezidir. 2007 yılında İstanbul’da faaliyete başlayan OTORAPOR, bugün ülke çapına yayılmış bayi ağı ile birçok yerli ve ithal aracın alım – satım öncesi ekspertizini bağımsızlık ilkesiyle hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirmektedir.

Ekspertiz sektörünün kurucusu Türkiye’nin en büyük ve en kurumsal ekspertiz markası Otorapor franchise için lütfen tıklayın.