Franchise Almayı Düşünenlerin Franchisor Seçerken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

07 Aralık 2023

Franchise Almayı Düşünenlerin Franchisor Seçerken Dikkat Etmesi Gereken Hususlar

Franchising belli bir sektörde kendini kanıtlamış bir markanın başka bir firmaya isim hakkı vermesi olarak tanımlanabilir. İsim hakkı veren firmaya Franchisor, alan firmaya ise Franchisee denmektedir. Franchise sistemi ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmış, ikinci dünya savaşından sonra da gelişmeye devam etmiştir. Şu an da Amerika’da 60’ın üzerinde firma Franchising vermektedir. Ülkemizde de Franchising sistemi son zamanlarda oldukça popülerdir. Franchise sisteminin Franchisor ve Franchisee bakımından pek çok avantajları bulunmaktadır. 


Franchise almayı düşünenlerin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bazı firmaların ilk hedefi Franchise satmak olmaktadır. Bu tarz durumlarda genelde Franchisee zararlı çıkmaktadır. Satışlarının büyük kısmını kendi mağazalarından yapan Franchisorlar tercih edilmelidir. Bu şekilde Franchisor ve Franchiseenin ikili ilişkili daha iyi olacaktır. Pazarlanacak mal ve hizmetin müşterilerinin ve pazarının hazır olması gerekmektedir. Franchise alınacak markanın tanınmış ve belli bir kısım insan tarafından biliniyor olması da oldukça önemlidir. Franchise alınırken dikkat edilecek diğer bir konu ise markanın Franchiseeye yeterli eğitimi verebilecek konumda olmasıdır. 
Franchise almayı düşünüyorsanız bu tarz konulara dikkat etmeniz oldukça önemlidir. Franchising alacağınız firma bu özellikleri taşımıyorsa kısa vadede iyi işler yapsanız dahi uzun vade de ne yazık ki başarısızlıklar yaşayabilirsiniz. Firmamız Franchising danışmanlıkları vermektedir. Süreci daha sağlıklı bir şekilde sürdürmek, profesyonel ve teknik destek almak için The Franchise Company firmamıza başvurabilirsiniz.