Franchise Bulmaya Yönelik Reklam Ve Pazarlama

13 Aralık 2023

Franchise Bulmaya Yönelik Reklam Ve Pazarlama

Franchising kısaca belirli bir sektörde adını duyurmuş ve başarısını kanıtlamış bir firmanın başka firmalara isim hakkı vermesine denmektedir. Franchise veren şirkete Franchisor, Alan şirkete ise Franchisee denmektedir. Ülkemizde de uzun yıllardır Franchising sistemi bulunsada son zamanlarda daha popüler olmaya başlamıştır. Bu sistem ilk olarak Amerika’da ortaya çıkıp daha sonra diğer Avrupa ve Ortadoğu ülkelerine sıçramıştır. Günümüzde şirketler bu sistem ile işletmeler kurmaya yönelmektedir. Çünkü franchising sisteminin Franchisor ve Franchisee açısından pek çok avantajları bulunmaktadır. Franchising sistemi aslında bir başarıyı çoğaltma ve paylaşma yöntemidir. Küçük şirketler yüksek başarısızlık riskiyle karşı karşıya kalırlar, riskleri azaltıp başarılı olanları da çoğunlukla küçük alanlarda kalırlar. İşletmenin sürdürülebilirliği ve büyümesinde başarısız olma faktörleri çok çeşitlidir.

İşe ait know-how pazarda denenmemiştir. Finansal denetim neredeyse sıfırdır, fiyatlandırma politikaları yanlıştır. O nedenle franchising sistemi bu temel sorunlardan kaynaklanan yönlendirme ve bilgi eksikliğini en aza indirgemektedir. Franchising sistemi hem franchise veren tarafa (franchisor’a) hem de franchisee’ye (franchise alana) sağladığı avantajlar da bulunmaktadır. Bu avantajlar şu şekilde sıralanabilir ; Ticari isim ve marka kullanım hakkı, yer seçiminde yardım, eğitim programları, mağaza dizayn ve dekorasyonu, muhasebe yönetim sistemi, merkezi satın alımlar, tedarik, stok kontrol, ulusal ve uluslararası reklam ve yönetim danışmanlığı sağlamak olarak çeşitlendirilebilir.

Günümüzde yalnızca Amerika’nın işletmelerinin büyük bir kısmı bu sistem ile çalışmaktadır. Firmamız da 30 yıldan fazla süredir bu alanda danışmanlık hizmeti vermektedir. Franchising danışmanlık firmamızın Franchisee bulma, süreci takip etme, gerekli işlemlerde teknik destek verme gibi hizmetleri bulunmaktadır. Firmasını Franchise yapmak isteyenler için de süreci takip etmekteyiz.


Franchisee bulmaya yönelik reklam ve bilgilendirme çalışmaları da yapılmalıdır. Bu çalışmalar şu şekilde olmalıdır. Franchisee bulmak için yapılan reklamlarda herhangi bir belirsizlik ve firmaları yanıltmaya yönelik yaklaşımlar bulunmamalıdır. Reklamlarda bilgilendirmeye yönelik içerikler bulunmalıdır. Bu şekilde insanlara doğu bilgiler vererek Franchisee bulmak çok daha kolay olacaktır. Franchise vermeyi düşünen tüm firmaların bunları yapması önemlidir.
Franchise almayı düşünüyorsanız firmamızın danışmanlık hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bu şekilde süreci daha iyi bir şekilde takip etmiş olursunuz. Ayrıca markamız konu ile ilgili teknik destek de vermektedir.