Girişimciyi Franchise Olmaya Yönelten Faktörler

15 Aralık 2023

Girişimciyi Franchise Olmaya Yönelten Faktörler

Kendi İşini Kurma

Girişimciler yeni bir işe girmeyi planlarken ilk olarak göz önünde bulundurmaları gereken faktörlerden biri maddi açıdan durumunun yetebileceği bir işe girmektir. İşte franchising yöntemi bu noktada girişimcilere destek olmaktadır. Bir franchising sözleşmesi, yeni bir işe girmek için daha az nakit yatırımı gerektirir. Asıl şirket, işin kurulması için gerekli maliyetleri hesaplar, franchise alan işletmeye bildirir ve gerektiği durumlarda işletmeye finans bulmasında destek olur. Çoğunlukla büyük bankalarla anlaşarak düşük faizli özel bir finans paketi oluşturur ve piyasaya girerken, yeni iş kuran diğer girişimcilere göre bir adım önde başlamış olurlar.

Kuruluş Riskini Ortadan Kaldırma

Küresel ekonomik kriz, az riskle yatırım olanağı sağlayan franchising sistemine karşı yüksek talep yaratmaktadır. Kriz süresince yatırım yapmak isteyen yatırımcılar en az riskli yöntem olarak franchising sistemine yönelmektedirler

Marka İmajı Avantajı

Franchise almak isteyen girişimci, piyasada ticari adı ve markası bilinen, başarılı bir şirketin ürün veya hizmetiyle işe başlar. Tek başına iş yapmak isteyen yatırımcıya oranla piyasaya daha kolay giriş yapar. Franchise olarak verilen marka, franchise verilmeden önce pazarda test edilmiş ve başarısını kanıtlamıştır.

Pazarlama Yöntemlerinden Faydalanma
Franchise yöntemiyle kurulan işlerde girişimcilere stratejik plan ve pazarlama desteği verilmektedir.

Ofis Tasarım ve Dizaynı
Tüm franchise veren şirketler, şirketin kuruluşu ve dekorasyonu için önemli standartları belirleyip bu konuda hizmet vermektedir. Her bir franchisee’in dışarıdan görünüşü, ait olduğu bütün franchise ağının imajını yansıtmaktadır 

Hizmet Standardizasyonu
Asıl işletmeyi, markasından, adından, işaret renkler, logo veya dekorundan tanıyan müşteriler, Almanya, İngiltere ve Türkiye’deki bir franchise şubesinde sunulan ürün ve hizmetin asıl işletme ile aynı olacağına güvenirler ve franchisee alan işletmeyi seçerler.

Destek
Franchisor’un verdiği eğitimler ve eğitimlerin yanında satın alma, ürün tavsiyesi, stok seviyelerinin tespiti,  stok kontrol ve planlaması, mağaza şirket ve yönetim metotlarından yararlanma gibi hususlarda yol gösterici olma, modern şirket ve yönetim tekniklerinden yararlanma hususlarında da danışmanlık hizmetleri vermektedir. Hazırlık aşamasında ve çalışma süresince verilen bu eğitimler ile franchisee’e destek verilmiş olur.

Franchiseeler Arası Yardımlaşma ve Uyum
Franchise alan taraflar çeşitli sorunlarını, örneğin farklı şirket yönteminden kaynaklanan sorunlar gibi kendi dağıtım zinciri içindeki diğer franchise alanlarla gayri resmi ve ya resmi yollardan mukayese şansına sahiptir. Böylelikle her franchisee kendi sorunlarını diğer franchiseeler ile paylaşabilir ve onların tecrübelerinden faydalanabilir.

Sistem ve Teknoloji
Franchising yapısal sistem özellikleri itibariyle dinamiktir. Bunun sonucunda da yeniliklere ve gelişmeye açık yapısal özellikler göstermektedir. Sistemde teknolojik ve sosyal yeniliklerden eş zamanlı faydalanma ve olağan risklere karşı sistem kapsamında önlem alabilmes olanağı vardır. Franchise veren taraf ürün ve hizmetlerini geliştirmek, değişen ekonomik şartlarda rekabet avantajına sahip olabilmek için sürekli ar-ge programı yaparken, franchisee, herhangi bir maliyeti ve zaman kaybı olmadan bu gelişmelerden yararlanır 

Reklam Avantajı
Franchise alan işletme, franchise veren şirket tarafından ülke çapında ve ya bölgesel olarak yapılan reklamlardan faydalanır . Franchise alan taraf, ülke çapında ve bölgesel yapılan promosyonun ve reklamların her ikisinden de faydalanmaktadır.

Rekabet Avantajı
Franchising, küçük çaplı girişimcilerin pazarda tekel durumda olan büyük şirketlerle rekabet durumunda varlıklarını sürdürebilmeleri için iyi bir fırsattır. Franchisee büyük bir zincirin parçası olduğundan ötürü asıl işletme ile beraber hareket ederek karşılaşılan risk ve diğer sorunlarla karşılaşma olasılığı azalır.

Kar ve Karlılık Avantajı
Franchise yönteminin girişimcilere sağladığı önemli avantajlardan biri de devamlı gelişme şansı yaratması, yüksek gelir ve karlılık olanağı vermesidir. Çünkü karlılığı ve başarısı kanıtlanmış büyük bir şirket bünyesine dahil olacak olan franchisee’a bu sistemin katılımcılarından biri olarak çalışma olanağı sunmaktadır. Diğer yandan franchisee, bağımsız bir şirket olduğundan ötürü, kendi işinin sahibi olduğundan dolayı kar’ı maksimum düzeye çekmeye odaklanmıştır. Başarılı bir franchisee’ın artan karla beraber franchisor’un başarısına da katkı yapmış olur.