Franchising Sektörünün Ekonomiye Etkisi

05 Ocak 2024

Franchising Sektörünün Ekonomiye Etkisi

Franchise sistemi günümüzde pek çok ülkede tercih edilmektedir. Bunun sebebi sistemin pek çok avantajlarının bulunmasıdır. Franchising bir sektörde kendini kanıtlamış olan bir firmanın belli bir maddi tutar karşılığında isim hakkını girişimcilere vermesidir. Sistem ilk olarak Amerika’da ortaya çıkmış ve zamanla gelişerek Avrupa ülkelerine de sıçramıştır. İlk zamanlar yalnızca gıda ve giyim sektöründe franchising verilse de günümüzde 60’ın üzerinde sektörde franchising verilmektedir. İsim hakkı veren firmaya Franchisor alan firmaya ise Franchisee denmektedir. Ülkemize de 1985 itibariyle sistem gelmiş fakat yıllar içerisinde bazı tökezlenmeler yaşanmıştır. Şu anda sistem ülkemizde de oldukça popülerdir. 
Franchise sistemi her ne kadar uzun yıllardır biliniyor olsa da diğer pazarlama yöntemlerine göre oldukça yenidir. Sistemin ulusal ekonomiye de katkısı oldukça büyüktür. Diğer sistemlere bakıldığında Franchising sistemi daha sorunsuz ve oldukça risksizdir. Sistem sayesinde girişimciler tek başlarına yapamayacakları büyük teknolojiye sahip sistemler içerisinde eğitim alarak işe başlamaktadırlar. Sistem yalnızca girişimcilere değil ülkenin ekonomisine de pek çok katkı sağlamaktadır. Franchising sistemi ile kaliteli hizmet anlayışı ortaya çıkmakta ve işletmelerin de kalite standartları artmaktadır. 
Firmamız Franchise almayı ya da vermeyi düşünenlere destek vermektedir. Bu sebeple Franchising sistemine girmeyi düşünüyorsanız firmamızdan teknik danışmanlık hizmeti alabilirsiniz. Firma çalışanlarımızın tamamı alanında uzman ve deneyimli bir ekipten oluşmaktadır. Franchise alma sürecinde firmamızı tercih ederek sürecin daha sağlıklı ilerlemesine olanak sağlarsınız.