The Franchise Company ; Franchise Adımları

07 Nisan 2022

The Franchise Company ; Franchise Adımları

Franchise Adımları

Franchising Sistemi öncelikle Amerika’da ortaya çıkmış ve giderek diğer Avrupa ülkelerine de dağılmıştır. İlk vakitlerde sadece gıda ve konaklama alanında franchisingler verilmiştir. Son zamanlarda ise 60’ın üzerinde sektörde Franchising verilmektedir. Türkiye’de 1985 senesinden bu yana Franchising uygulamaları yapılmaktadır. Ara sıra tökezlemeler yaşasa da son zamanlarda oldukça başarılı bir şekilde Franchising verilmektedir.Bir danışman genellikle belirli bir alanda tavsiye ya da uzmanlık veren biri olarak tanımlanır. Temel olarak bir franchise danışmanlığı, franchise dünyasının bükülme ve dönüşlerinde size danışan ve size bu yolda nasıl çalışacağınızı öğreten kişidir. Bir franchise veren veya bir franchise sahibi olun, bir franchise danışmanı kullanmanın bir faydası vardır. Franchising ve başarılı olma konusundaki büyük soruları cevaplayacak belirli bir kişiye sahip olmak, franchise içinde büyümek için harikalar yaratabilir. Ek olarak, potansiyel franchise'ların ne istediklerini, oraya nasıl gidileceğini ve nereden başlayacağını bilmeleri gerekmez. Bir franchise danışmanı bütün bunlara ve daha fazlasına yardımcı olabilir.

Franchise


Franchise sisteminin genel tanımı, markanın imtiyaz hakkı sahibinin, belirli süre, koşul ve sınırlar içinde, işin yönetim ve organizasyonunu isim hakkı bedeli karşılığında girişimcilere sistem ve markasını kullandırması olarak tanımlayabiliriz. Bu ilişki uzun vadeli ve sürekli bir iş ilişkisi oluşmaktadır. Franchising’in hızlı yaygınlaşmasındaki en önemli etken hem franchise alana hem de franchise verene sağladığı benzersiz büyüme avantajlarıdır. Başarılı iş modelleri girişimcilerin ilgisini çekerek, kendi işini kurma fikrinin de hayata geçmesini teşvik etmektedir. Franchising sistemi son zamanlarda oldukça popülerdir. Teşebbüsçüler sıfırdan işletme kurmak yerine Franchising almayı seçenek etmektedirler. Zira bu sistem hazır müşteriye sahip bir sistemdir. Franche Danışmanlık başarısını ispat etmiş firmaların belirli bir para karşılığında teşebbüsçülere isim hakkı vermesidir. İsim hakkı veren firmaya Franchisor, alan firmaya ise Franchisee denmektedir. Aralarında bir anlaşma yaparak bu anlaşmaların kararlarına uymak zorundadırlar. Franchisor Franchiseeye ihtiyaç duyulan eğitimleri de vermek zorundadır. Açılan her 5 franchise işletmesinden 4’ü ayakta kalıyorken, diğer taraftan, her bağımsız girişimden sadece 1 tanesi ayakta kalabiliyor. Bu analiz ile markalı iş modeli ile ilerlemek daha avantajlı olmaktadır.


Franchise Danışmanlık


Franchise danışmanlığı, markanın franchise ile büyüme kararına destek vermek ve bu süreçte markaya yol göstermektir. Markanın franchise sistem alt yapısı ne kadar sağlam olursa büyümesi de o derece hızlı ve güvenli olur. Marka sahibi franchise danışmanı ile yol arkadaşlığı yapmalıdır. Franchise danışmanlık hizmeti, içerisinde markanın Mali alt yapı, operasyonel alt yapı, eğitim, denetim gibi konuları barındırır. Bu ihtiyaçlarını "Franchise Danışmanlık"  şirketleri ile profesyonelce çözen markalar zincirin alt yapısını sağlamlaştırmış olurlar. Her açıdan bilen biri ile yürümek, hataları minimuma indirmek açısından çok önemlidir. Franchise Danışmanlık hizmetinin diğer bir ayağı da franchise pazarlama stratejilerinin oluşturulması ve franchise satışın sağlıklı şekilde yürütülmesidir. Franchise Danışmanlık ile bayilik ve acentelik birbirine karıştırılmaktadır. Bu kavramlar birbirinden tamamiyle değişik kavramlardır. Bayiler ile Franchiseeleri birbirinden ayıran şey firmalar bayilikaldığı vakit mağazaya kendi isimlerini asmaktadırlar. Lakin Franchising de isim hakkı aldığınız firmanın ismini kullanırsınız. Bayiliklerde bayi ana şirkete rastgele bir para ödemesi yapmamaktadır. Franchise Danışmanlık hizmeti veren çalışanlarımız, franchising'in tüm alanlarında doğrudan kişisel deneyime sahiptir ve çeşitli franchise sistemlerinde ana yönetim kurulu başkanı olarak çalışmış ve aşağıdakiler de dahil olmak üzere çok çeşitli sektörlerde franchising sistemlerini geliştirme konusunda deneyime sahiptir.


Franchise Danışmanı


Franchise danışmanı, markanın büyüme yolculuğunda ona rehberlik etmesi beklenen yetkin kişidir. Franchise danışmanı bir anlamda markanın ‘Üçüncü Gözü’ ’dür. Sisteme dışarıdan bakarak hataları veya başarıları daha iyi görebilir. Duygusal bakmadan markanın iyiliği açısından objektif önerilerde bulunabilir. Tabi konunun uzmanı franchise danışmanları ile çalışmak gerekmektedir. Marka sahibi, danışmanı iyi araştırmalı ve ne istediğini bilmelidir. Özellikle franchise pazarlama sürecini bilen "Franchise Danışmanlık" tercih edilmelidir. Satış süreçlerini uzman franchise danışmanının yönetiyor olmasını, marka sahibi ile girişimci arasında bir filtre olarak görebiliriz. Olmazsa olmazları daha net söylemek, girişimcini profilini analiz edebilmek ve marka sahibinin dışında birinin girişimciyi rapor edebilmesi, marka için önemli bir avantajdır. Franchise veren marka, standartları oluşturmak, operasyon, insan kaynakları, pazarlama, teknolojik alt yapısıyla sistemini geliştirmek ve devam ettirebilmek ile sorumludur. Marka hedefini ortaya koyarken, en önemli stratejisi büyüme ve karlılığa yönelmesidir. Satın alma gücünü ortaya koymak, yıllık pazarlama planlarını yapmak, beş yıllık gelir -gider projeksiyonlarını oluşturmak, çeyrek dönem verilerini incelemek olması gerekenlerdir. Girişimci’nin franchise alırken bu konulara dikkat ediyor olması gerekmektedir. Dolayısıyla girişimcilere tavsiyemiz, yatırım yapacakları markanın nasıl bir yol haritasına sahip olduğu, yatırımcısını nasıl destekleyeceği, franchising konusundaki bilgi ve deneyimi, sistemde kurulacak olan ticari ilişkinin nasıl planlandığı, orta ve uzun vadeli hedefleri konusunda kapsamlı bir görüşme yaparak karar vermeleri olacaktır. 


Neden biz ?


The Franchise Company; Franchise sisteminde kurumsal olarak çalışmakta, markalara sistem kurma, franchise satış pazarlama ve lokasyon desteği vermektedir. Yurt dışı franchise satış ve pazarlama hizmetleri de olan Franchise Company İngiltere Merkezli 29 yıllık bir firma, İngiltere’de iki, İrlanda’da ve Letonya’da bir şubesi var. En çok sistem kuran franchise şirketi olarak birçok markanın başarı hikayesini paylaşmaktadır. Kurduğu franchise sistemlerinde ana konu merkeze ve franchisee’ye kazandıran modeller tasarlanmasıdır. Franchise Company, yurt içi ve yurt dışı franchise satış ve pazarlama konusunda çalışan tek franchise danışmanlık şirketidir. Özel hazırlanmış CRM sistemi ile marka başvurularını anlık takip etmekte ve günlük geri dönüş ve toplantılar yapılmaktadır. Markalara aylık raporlama ile franchise süreçleri takip edilmektedir. Başvuru profili, bölge analizi, hedef kitle analizi anlık yapılabilmektedir. Markalar ile tek yetkili olarak çalışmakta ve markanın franchise satış ve pazarlamasını profesyonel ekibi ile yönetmektedir. Her markanın franchise pazarlama stratejileri, satış süreci öncesi belirlenmekte ve girişimci profili doğrultusunda pazarlama yapılmaktadır. Franchise Company web sitesinde bulunan "Franchise Fırsatları" sayfası sayesinde, markalarına günlük franchise başvurusu kazandırmaktadır. Tedarik sürecinde yol göstericidir. Hizmetlerimiz ve standartlarımız BFA’nın etik kurallarını ve en iyi uygulamalarını yansıtmaktadır. Ayrıca, cadde bankaları da dahil olmak üzere İngiltere franchising endüstrisi boyunca geniş kapsamlı profesyonel bağlantılarımız bulunmaktadır.

Önceki

Sonraki